Pomagamy po pożarze w Palikijach

Szanowni Państwo, 11 grudnia doszło do pożaru w domu rodziny z małym dzieckiem. Ogień i dym zniszczyły niemal wszystko. W porozumieniu z wójtem gminy Wojciechów ruszyliśmy akcję pomocy pogorzelcom. Bez solidarności ludzi dobrej woli remont tego budynku będzie trwał bardzo długo. Mamy zimę. Za oknem szaro i mokro. Mamy nadzieję, że w sercach Państwa znajdziemy jednak ciepło i światło, które jest oznaką wrażliwości na smutek innych.
Wpłaty na konto (naszego) Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Potrafisz nr rachunku bankowego 57 1140 2004 0000 3302 7884 5284 prosimy kierować, wpisując w celu wpłaty POŻAR PALIKIJE. Prosimy również o upowszechnianie naszego apelu o wsparcie wśród swoich znajomych, przyjaciół i w rodzinach. Razem jesteśmy w stanie pomóc w odremontowaniu tego domu. Z całą pewnością nie uda nam się zebrać odpowiedniej kwoty w tydzień. Dlatego tak ważne jest, żeby ten apel dotarł do jak największego grona Dobrych Ludzi. Wpłata niewielkich kwot, na ile kogo stać, to też wielka pomoc!
Możliwość odliczeń darowizny od podatku rocznego zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Osoby fizyczne:
Art. 26.
1. Podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g i art. 30j-30p, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot:
(…)
9) darowizn przekazanych na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e.
1. Sfera zadań publicznych, o której mowa w art. 3 ust. 1, obejmuje zadania w zakresie:
1) pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
Osoba fizyczna może odliczyć maksymalnie 6% swojego dochodu a osoba prawna 10%. Niestety odliczenie nie dotyczy przedsiębiorców rozliczających się według stawki liniowej.
Pomóż Dzieciom na Ukrainie!
Korpus Kadetów dla młodzieży
Zmiany, zmiany, zmiany!
Jak nam minął czas...
Sierpień żegnaliśmy Rajdem "Tygrysa". To była czwarta edycja tego wydarzenia. W tym roku, inaczej niż zwykle, dzięki sponsorowi pracującemu w ubezpieczeniach i programach emerytalnych Panu Głowackiemu uczestnicy Rajdu mogli skosztować smacznego krupniku. Urząd Marszałkowski zadbał o gadżety dla uczestników Rajdu, a komendant Harcerskiego Korpusu Kadetów z Lublina zadbał o zakupy i kuchnię polową. Członek Polskiego Białego Krzyża p. Krzysztof z kolei, zawodowy kucharz, przygotował i rozdawał gorącą zupę.
Drugi dzień wspominania Stanisława Zięby to akcja krwiodawstwa w Wojciechowie. Odtąd ma to się stać tradycją. Dzień pierwszy Rajdu to przemarsz 10-kilometrową trasą Matczyn - Podole - Ignaców - Wojciechów, a dzień drugi, to akcja honorowego oddawania krwi w Wojciechowie. Czas rezerwować sobie drugi weekend września na te wydarzenia!
Powoli przygotowujemy się do kolejnych działań wspierających walczącą Ukrainę. Dla nas będzie to następny transport humanitarny w ramach polskiego Białego Krzyża. Transport chcemy zorganizować jeszcze w listopadzie.
Przed Świętem Zmarłych, p. A. Moroz ponownie udekorował groby żołnierskie na cmentarzu parafialnym w Wojciechowie. na krzyżach zawisły nowe biało-czerwone wstążeczki i zapłonęły symboliczne znicze. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada organizujemy ostatnią w tym roku akcję honorowego oddawania krwi w Wojciechowie. pobór krwi odbędzie się w ambulansie, który zaparkuje jak zawsze przed remizą OSP KSRG Wojciechów 06 listopada w niedzielę. Rejestracja dawców od 10:00 do 14:00. Listopadowa akcja przebiegać będzie pod hasłem "Nasza krew Tobie, Ojczyzno!".
Oferta dla dzieci i młodzieży!

Uwaga dzieci i młodzież z gminy Wojciechów! Nasze stowarzyszenie podjęło współpracę z fundacją, która poprowadzi nieodpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży od 8 do 24 lat. Zajęcia mają na celu podnoszenie umiejętności cyfrowych, w tym kodowania, robotyki, loT, sztucznej inteligencji itp.. Wkrótce więcej informacji. Oferta jest skierowana do wszystkich harcerzy z 7. ŚDH "Wataha" oraz w miarę wolnych miejsc do dzieci i młodzieży z gminy Wojciechów. zajęcia są nieodpłatne.
63 dni. Pamiętamy.

Przegląd Piosenki Harcerskiej...

Patronat nad Przeglądem objęli: Federacja Harcerska "Zarzewie" oraz Harcerska Organizacja "Cichociemni" z Brzegu Dolnego.
To już jutro...



Polska zawsze w sercu.

Pomagając walczącej z bandycką Rosją Ukrainie, pamiętamy o polskich świętach. Członkowie naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w uroczystościach 3 maja, a 2 maja wywiesili narodowe flagi na swoich domach. Te piękne, polskie święta narodowe niestety odbywały się w cieniu wojny tuż za wschodnią granicą naszej Ojczyzny. Mając świadomość wierności Polsce, nasze oczy, ręce i serca kierujemy ku walczącym Ukraińcom wiedząc, że walcząc o swój kraj, walczą również o suwerenność Polski. Wszystkich, którzy chcą wesprzeć naszą humanitarną działalność zapraszamy do współpracy. Psychologów, ratowników medycznych, osoby uzdolnione plastycznie, muzycznie, absolwentów i studentów pedagogiki i psychologii - dołączcie do nas! Tę wojnę i jej skutki będziemy obserwować jeszcze kilka lat. W wielu miejscach gaśnie zapał do wolontariatu, do działania. Tym bardziej ważne jest, żeby zaopiekować się dziećmi, którym udało się uciec od wojny. Dołączając do naszego zespołu jako członkowie stowarzyszenia, będziecie mieć Państwo możliwość wpływu na formy i kierunki naszej działalności. Dołączając jako wolontariusze w poszczególnych działaniach, powierzymy Wam możliwość działania, ale i kierowania poszczególnymi zespołami. Wciąż też prosimy o wsparcie finansowe dla naszych działań. Niestety nie jesteśmy wielką organizacją, stąd nie możemy liczyć na środki finansowe wpływające na konta innych stowarzyszeń - dziesiątki, setki tysięcy złotych. Organizując transport czy uzupełniając zebrane dary niezbędne jest posiadanie pieniędzy, które zabezpieczą nam możliwość zakupu paliwa, czy produktów, o które proszą nas z Ukrainy. Wszyscy pracujemy nieodpłatnie, pro publico bono.


Pomagamy...


Kolejna akcja krwiodawstwa w Wojciechowie

Już 3 kwietnia, w niedzielę, w Wojciechowie ruszamy z tegorocznymi akcjami honorowego oddawania krwi. Kwietniowa odbędzie się w najbliższą niedzielę 3 kwietnia przy remizie OSP KSRG Wojciechów, kolejna 14 maja w Lublinie przy ul. Jutrzenki 1 na Czubach. Obie akcje zorganizowane będą w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Początek rejestracji dawców o godzinie 10:00, tradycyjnie zakończenie rejestracji o godz. 14:00.
Okres wiosenny, to czas zintensyfikowanych prac polowych, a co się z tym niestety wiąże większej ilości wypadków w rolnictwie. na polskie drogi wracają też motocykliści. Zadbajmy wspólnie, aby nikomu z poszkodowanych nie zabrakło krwi w przypadku konieczności jej użycia.
XVIII Dzień Solidarności Społecznej
Już po raz osiemnasty nasze Stowarzyszenie będzie organizatorem Dnia Solidarności Społecznej. 12 czerwca, w ramach obchodów tego cyklicznego projektu pragniemy zwrócić oczy Polaków na tragedię wojny rosyjsko - ukraińskiej. Obecne walki wyniszczają naród, ale również demolują gospodarkę ukraińską, oraz infrastrukturę tego kraju. Rosjanie burzą szpitale, szkoły, przedszkola, domy pomocy społecznej, budynki rządowe i co najtragiczniejsze, z premedytacją burzą domy mieszkalne, zabijając dzieci, kobiety w ciąży, starców i osoby niepełnosprawne.
Jako organizacja pozarządowa podjęliśmy działania pomocowe skierowane do Ukraińców w ramach Korpusu Humanitarnego Polski Biały Krzyż. Nasi wolontariusze opatrują i opiekują się uchodźcami wojennymi w punkcie medycznym Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego przy punkcie rejestracyjnym na granicy, organizujemy transporty pomocy na Ukrainę i w miarę możliwości gościmy Ukraińców w swoich domach.
W ramach kolejnej edycji Dnia Solidarności Społecznej pragniemy głośno wołać o Pokój na Ukrainie, żądając wycofania rosyjskich żołnierzy mordujących niewinnych ludzi z terenu tego kraju. Symbolem DSS jest Złota Wstążka. W tym roku - wyjątkowo i jednorazowo - zachęcamy, aby w trakcie organizowanych imprez i wydarzeń organizowanych w różnych miejscowościach w miejsce koloru złotego, nasze wstążki były w barwach flagi ukraińskiej. Wszystkie stowarzyszenia, fundacje, organizacje, instytucje kulturalne i samorządowe zainteresowane zorganizowaniem DSS w swoich miejscowościach prosimy o zgłoszenie takiej woli na adres: stowarzyszenie.potrafisz@wp.pl lub bezpośrednio z naszej strony z zakładki KONTAKT. W temacie e-maila lub SMSa prosimy wpisać DSS i nazwę swojej miejscowości.
Zapraszamy do wolontariatu!

Nasze stowarzyszenie ma ponad 20-letnią historię działania. zakres tej działalności z czasem się zmieniał. ale praktycznie wszystkie dotychczas prowadzone działania są prowadzone. Przeniesiony został ciężar naszego wysiłku z jednych form pracy na inne. To dlatego prowadzona przez nas przez te lata działalność charytatywna w obliczu wojny na Ukrainie przyjęła formę Korpusu Humanitarnego Polski Biały Krzyż. Ze względu na covid-19 w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie ograniczyliśmy działalność terapeutyczną dla dzieci z zaburzeniami, a to z racji wycofania się współpracujących z nami pedagogów i psychologów, obawiających się zachorowania. W ciągu ostatnich dwóch lat nie organizowaliśmy też ani konferencji, ani warsztatów edukacyjnych czy to dla nauczycieli, czy rodziców dzieci z zaburzeniami FAS, ADHD czy ZA. W zdecydowany sposób podjęliśmy i kontynuujemy edukację historyczno-patriotyczną - np. Rajd Pamięci Stanisława Zięby "Tygrysa", Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej w Nałęczowie, ale też organizujemy kolejne edycje Orszaku Trzech Króli w Wojciechowie. Bez zmian organizujemy akcje honorowego oddawania krwi w Wojciechowie i Lublinie.
Jeśli więc masz ukończonych min. 16 lat, lub jesteś osobą pełnoletnią i masz ochotę zaangażować się w działalność wolontarystyczną naszego stowarzyszenia - zapraszamy do nas! napisz e-maila na nasz adres. Zakładka KONTAKT. Poszukujemy psychologów, pedagogów, animatorów zabawy, osób z aktualnym KPP, ratowników medycznych, prawników. Znajdzie u nas swoje miejsce ktoś, komu nie są obce tajniki zrobienia remontu pomieszczeń. Jeśli masz doświadczenie w prowadzeniu młodzieżowego wolontariatu, znasz się na księgowości albo - co dla nas bardzo ważne - potrafisz "pisać" projekty na dofinansowanie działalności organizacji pozarządowych, to jesteś nam po prostu niezbędny/-a. A co z tymi, których nie wymieniamy? Jeśli masz otwarte na innych ludzi serce i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi - JESTEŚ DLA NAS KIMŚ, NA KOGO CZEKAMY. Odezwij się. Szkoda czasu. Razem zawsze można więcej! Jeśli masz doświadczenie w kierowaniu zespołem, albo lubisz pracę w zespole, nie może Cię zabraknąć w szeregach wolontariuszy Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Potrafisz". Do zobaczenia!
Walne zebranie Stowarzyszenia
- otwarcie Zebrania
- powitanie zgromadzonych członków SISP i zaproszonych gości
- wybranie przewodniczącego i sekretarza Zebrania
- ustalenie porządku obrad
- wybór i ukonstytuowanie się Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej
- wybór i ukonstytuowanie się Komisji Uchwał i Wniosków
- sprawozdanie z działalności merytorycznej i finansowej Przedstawiciela
- głosowanie nad absolutorium dla Przedstawiciela SISP
- zgłoszenie kandydatów do 7-osobowej Rady SISP (par. 18 p. 12)
- wybór kandydatów do Rady SISP jako organu pomocniczego Przedstawiciela
- zgłoszenie propozycji zmiany nazwy stowarzyszenia
- głosowanie nad zmianą nazwy stowarzyszenia
- przyjęcie uchwały o zmianie nazwy stowarzyszenia
- przyjęcie uchwały budżetowej na lata 2022 - 2024
- przyjęcie uchwały o działalności statutowej na lata 2022 - 2024
- przyjęcie uchwały ustanawiającej Radę Społeczną SISP i jej skład
- wolne wnioski, dyskusja nad sprawami zgłoszonymi przez uczestników walnego zebrania
- zamknięcie Walnego Zebrania
Zgodnie z przepisami Stowarzyszenia oraz jego władz, członkami stowarzyszenia są osoby, które są współzałożycielami stowarzyszenia, złożyły deklaracje członkowskie do stowarzyszenia po wpisie stowarzyszenia jako NGO, są członkami Mundurowego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. por. Józefa Klarnera oraz Korpusu Humanitarnego Polskiego Białego Krzyża, mają opłacone na bieżąco składki członkowskie (par. 11). Składka członkowska winna być wpłacona na konto stowarzyszenia w wysokości 12 zł/rok. Honorowi dawcy krwi zrzeszeni w Mundurowym Klubie HDK są zwolnieni ze składki członkowskiej na rzecz naszego stowarzyszenia, ponieważ opłacają składkę członkowską w "Legionie".
Ze względu na dynamiczną sytuację związaną z wojną oraz pandemią Covid-19 ewentualne zmiany terminu Walnego Zebrania Członków SISP zostaną opublikowane na tej stronie nie później, niż 14 dni przed upływem wyżej wskazanego terminu.