Orszak Trzech Króli

Idea Orszaku Trzech Króli

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.

Po raz pierwszy jasełka zorganizowano w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach – na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. Dlatego w roku 2008 szkolne jasełka w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jasełka wystawione przez małych aktorów na prawdziwej scenie spotkały się z życzliwym zainteresowaniem mediów. I o ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to  szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów “Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej – mogą być traktowane jako “prahistoria” Orszaku. To tu bowiem w 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do  wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 roku. W tej zakładce możesz prześledzić historię Orszaku od 2009 roku, kiedy przeszedł ulicami Warszawy, by w 2010 jeszcze mocniej zaznaczyć swoją obecność. W roku 2011 przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 było to już 24 polskich miejscowości, w 2013 dołączyła również zagranica. 6 stycznia 2013 roku Orszak Trzech Króli odbył się w 96 miejscach na świecie (w tym również na innym kontynencie). 6 stycznia 2014 r kolędujące Orszaki przeszły ulicami 187 miejscowości, na 3 kontynetnach, w 7 krajach. 6 stycznia 2015 r. Orszak Trzech Króli to 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach. 8. edycja  Orszak Trzech Króli - 6 stycznia 2016 r. odbyła się w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach, w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze! Od 2011 roku dzień 6 stycznia jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Ojciec Święty Benedykt XVI pozdrawiał uczestników Orszaków podczas modlitwy Anioł Pański na Placu Świętego Piotra. Papież Franciszek po swoim wyborze również kontynuował tradycję poprzednika. Ojciec Święty powiedział: "Pragnę wspomnieć też o Orszakach Trzech Króli, które organizowane są w licznych miastach Polski z dużym udziałem rodzin i stowarzyszeń". (www.orszak.org)

Orszak w gminie Wojciechów

Orszak Trzech Króli w Wojciechowie to nie tylko mieszkańcy gminy Wojciechów, Uczestnicy przyjeżdżali do nas z gmin Jastków, Józefów nad Wisłą, Konopnica, Bychawa czy Bełżyce. W 2020 roku udział w nim wzięli nawet mieszkańcy Brześcia na Białorusi! Cieszy nie tylko fakt, że przyjeżdżają goście spoza gminy Wojciechów, ale zwiększa się również zaangażowanie różnych osób w przygotowanie tego Orszaku. Po raz pierwszy Orszak w gminie Wojciechów przeszedł w 2018 roku. Uroczystość 6 stycznia rozpoczyna zawsze msza święta w miejscowym kościele odprawiana przez proboszcza parafii św. Teodora księdza kanonika Jana Hałasę, po którym uczestnicy Orszaku,  po której Orszak wyrusza na swoją trasę. Oprócz Trzech Króli i Świętej Rodziny w przemarszu biorą udział diabeł, śmierć, aniołowie i pastuszkowie. Wśród kolędników maszerują wójt gminy Wojciechów Artur Markowski i przewodniczący rady gminy Michał Sumiński, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski i radna Rady Powiatu w Lublinie Anna Rynkowska. Przemarsz Orszaku zabezpieczają strażacy OSP KSRG Wojciechów , OSP Ignaców, OSP Stasin oraz karetka Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego. Uczestnicy obchodów każdego roku są wyposażeni w 100 śpiewników i 300 koron, które przekazuje Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.
W koncercie, podsumowującym tę uroczystość w 2020 wystąpili: Klub Seniora z Wojciechowa, zespół "Sporniaczanki" ze Sporniaka, Kapela Wojciechowska i zespół "Rola" z gminy Konopnica. Wspólnemu kolędowaniu towarzyszyła degustacja lokalnych smakołyków. O stoły i bogate menu zadbali: Marta Kiernicka z Wojciechowa, Zbigniew Kępka ze Stasina, Katarzyna Sętkowiak z Maszek, Wiesława Ochniak z Wojciechowa Kolonii Pierwszej, Sylwia Żurek z Wojciechowa Kolonii Piątej oraz harcerze "Cichociemni" z Miłocina, Maszek, Stasina i Józefowa nad Wisłą pod kierunkiem Agnieszki Nowak. Wśród propozycji na następne lata są m.in.: organizacja w grudniu szkolnego konkursu na gwiazdę betlejemską, przeniesienie koncertu kolęd do sali gimnastycznej szkoły podstawowej oraz przygotowanie w połowie stycznia pierwszego gminnego przeglądu kolęd i pastorałek, który byłby dopełnieniem święta Trzech Króli.

Pierwszy wojciechowski Orszak przeszedł od Wieży Ariańskiej do kościoła parafialnego i był to wówczas najmniejszy Orszak w Polsce. Obecnie każda edycja zwiększa z roku na rok ilość swoich uczestników. Organizatorem Orszaku w gminie Wojciechów jest nasze Stowarzyszenie. Pomimo pandemii i przy zachowaniu środków ostrożności Orszak zorganizowany był w 2021 r., trwają przygotowania do organizacji 6. Orszaku w Wojciechowie 6 stycznia 2022 r.